CLT házak hőszigetelése

5. September 2024

Hazánkban is egyre nagyobb az igény a valódi környezettudatos építőanyagok és építési technológiák iránt. E területen a fa alapú építőanyagoknak meghatározó szerepük van és ennek megfelelően az elmúlt pár évtizedben óriási mértékű technológia fejlődés történt a területen. A gerendaházak, rönkházak és pallóvázas szerkezetek mellett megjelentek a tömör fa szerkezetek is, melyek közül a CLT a legismertebb. Ezen írásunkban röviden bemutatjuk a technológiát és a CLT házak hőszigetelését ökologikus anyagokkal.

Cross Laminated Timber, röviden CLT egy innovatív építőanyag, amely az elmúlt  években egyre növekvő népszerűségnek örvend. Keresztirányban ragasztott, majd préselt masszív fa panelokról van szó, melyekből aztán fal, tető és födémelemeket készítenek. A CLT fenntartható alternatívát jelent a most használt beton és acél elemekkel szemben, így nem csupán családi házas, hanem társasházaknál, ipari épületeknél de akár óvodáknál és iskoláknál is jól alkalmazható. A panelek vastagsága 60mm-től  500mm vastagságig érhető el. Az alapanyag felelőségteljes erdőgazdálkodásból származó (FESC minősített) fa, jellemzően fenyő: luc, borovi és vörösfenyő. 

Merkwood, CLT ház

A CLT technológia előnyei:

  1. Fenntarthatóság:

A CLT egy környezetbarát anyag, amely megújuló alapanyagból készül, nevezetesen fából. A fa növekedése során jelentős mennyiségű CO2-őt köt meg és tárol el növekedése során, ami az építőanyagban hosszú időre és tartósan elraktározódásra kerül. A gyártásnál lényegesen kevesebb energia szükséges, mint a beton vagy az acél gyártásához, ami így rendkívül jó CO2 mérleget és alacsony ökológiai lábnyomot jelent. Az építkezés során minimális hulladék keletkezik.

  • Stabilitás és tartósság:
    A keresztirányban ragasztott és préselt rétegeknek köszönhetően a szerkezet rendkívül magas stabilitást kap, amely már a betonnal és acéllal is összehasonlítható. Ezáltal lehetőséget ad többszintes épületek megvalósítására is, mivel a súlyterheket is hatékonyan tudja eloszlatni.
  • Gyors építési idő, kevesebb élőmunka igény:
    A CLT technológiával épült épület akár harmadannyi idő alatt el tud készülni, mint egy azonos alapterületű téglaház.  A méretpontos, üzemben előregyártott fal-tető-és födémpanelek a helyszínen gyorsan és egyszerűen összedaruzhatóak. A nagyfokú üzemi szerelhetőségnek köszönhetően a gyárban magas készültségi szintre készíthetőek a panelek, így a helyszíni munka igény is kevesebb.
  • Bármely évszakban építhető, a technológiának köszönhetően szinte egyáltalán nincs építési nedvesség, amely gyorsabb beköltözést jelent.
  • Karcsú falszerkezetek. Akár 10%-több hasznos lakótér
    Ahhoz, hogy az energetikai követelményeknek megfelelő, fokozottan energiahatékonyan házat építsünk ezzel a technológiával a jól megválasztott hőszigeteléssel (pl.farost hőszigetelések) már 33cm vastagságban passzívház értéket teljesítő szerkezetet kapunk szemben az 50-55cm vastag szerkezetekkel. Ez egy családi ház esetén akár egy kisebb szoba méretnek megfelelő hasznos többletlakóteret is jelent.
  • Jó hő -és hangszigetelő tulajdonsága, nagy hőtároló kapacitás

CLT házak hőszigetelése : Fa –  fa és még több fa…

A CLT házak esetében is rendkívül fontos az épület energiahatékonysága és azon belül is a hőszigetelés. Sajnos itt is elmondható, hogy ha nem vagyunk jól felkészülve a különböző hőszigetelő anyagok technikai tudását, hatékonyságát és tartósságát tekintve akkor nem a legmegfelelőbb, elsőre talán olcsóbb, de alacsonyabb hatékonyságú gyengébb minőséget választjuk. Mint, oly sok más területen itt is pár éven belül kiderülhet, hogy az olcsóbb valójában a drágább. A modern faépítészetben ma már nem csupán tartószerkezeti elemeket, de kimagasló minőségű és tudású építőlapokat, hőszigeteléseket is találhatunk, melyek tökéletesen illeszkednek az ilyen házakhoz, ahelyett, hogy mesterségesen előállított műanyagokkal, habokkal, és kemikáliákkal vennénk körbe magunkat otthonunkban.

A nyerő 3 -as: magas hőtároló tömeg, alacsony hőátbocsátási tényező és nagy anyagsűrűség Ahhoz, hogy otthonunk energiahatékonysága egész évben kimagasló hatékonyságú legyen a fenti 3-asnak kulcsfontosságú szerepe van. Jelentős különbségek adódhatnak például a nyári hőség idején a hővédelem tekintetében is és előfordulhat, hogy ugyanazon vastagságú és lambda értékű hőszigetelés akár 60%-al is gyengébben teljesít és az ilyen módon hőszigetelt tető már 4-5 óra hossza elteltével teljesen átmelegszik és átengedi a hőséget. Míg a másik  hőszigetelés ugyanolyan vastagság mellett akár 14 órán keresztül is meggátolja a hő átjutását, és így már éjszaka egyszerű ablakszellőztetéssel is kellemes hűvös biztosítható.

Azonos vastagságú,de különböző anyagú hőszigetelések fáziseltolódási értékének különbsége, Sárga jelölés ásványgyapot, zöld jelölés farost hőszigeteléssel.

Bővebben a nyári hőség elleni védelemről itt olvashat.

Farost hőszigetelések előnyei

A farost hőszigetelések szintén fenyőfából készülnek, pont úgy mint a CLT házak szerkezete is, így jól kiegészítik egymást, valamint tovább tudják növelni az épület megépítésével elérhető CO2 megtakarítást is. A farost hőszigetelések alkalmazhatóak homlokzati hőszigetelésként (átszellőztetett, szerelt homlokzatokhoz és vakolt homlokzatokhoz), tetőszigeteléshez, födémek hőszigeteléséhez, padlók hő és hangszigeteléséhez is.

Tetők hőszigetelése

A Clt házak tetőszerkezetéhez két féle lehetőségünk is adódik farost hőszigeteléseknél:

Mivel ennél a technológiánál a tetőnél a belső felület látszó fa felület, így a külső oldalon szoktuk elhelyezni a hőszigetelést.

  1. Kemény táblás farost hőszigeteléssel, a külső oldalon akár 30 cm-es hőszigetelést is el tudunk helyezni. 24cm-es vastagságban már 0,15 W/m2K u értéket el tudunk érni, teljesítve ezzel a passzívház követelményeket és 17 órás fáziseltolódást is!
Farost hőszigetelés CLT szerkezeten, kimagasló 17 órás nyári hőség elleni védelemmel
  1. A CLT szerkezetre, speciális  I gerendákat (STEICOjoist) helyezzünk el a kívánt hőszigetelési vastagságban pl. STEICOjoist 60/240 – majd a speciális I tartó gerendákra egy masszív táblás, vízlepergető felületű farost táblát pl. STEICOuniversal dry 40mm helyezünk el. A köztes részt befújt farost hőszigeteléssel STEICOzell fújúnk ki.

Profi tipp: 1m3 18cm-es farost hőszigetelő tábla + a 40mm-es szarufa fölötti hőszigetelő tábla 100m2-en 2200kg CO2 többletmegtakarítást jelent.

A következő blogbejegyzésünkben a CLT házak homlokzati hőszigetelési megoldásait mutatjuk be, természetes, környezetbarát hőszigetelésekkel.