Fedezd fel a legújabb fenntartható, természetes alapú befújt hőszigeteléseket.
A megfelelő hőszigetelés kiválasztása döntő hatással bír a környezetvédelem és otthonának energiahatékonyságának kérdésében. A befújt hőszigetelések, különösképpen a természetes anyagokból készülő hőszigetelések, kiváló alternatívát jelentenek a mai kőolaj származékokból, és mesterséges anyagokból készülő termékek helyett.
A befújásos hőszigetelések, időközben már közel 40 éve alkalmazott és bevált mód, épületek utólagos hőszigetelésére, illetve újépítésnél is. Főbb alkalmazási területei a tetőszerkezetek ferde síkjánál azaz a szarufák között, födémeknél (fafödémeknél, szeglemezes tetőszerkezeteknél, betonfödémeknél és sárfödémeknél egyaránt). Különösen előnyös választás könnyűszerkezetes, faházaknál az épület falaihoz, válaszfalaihoz és tetőszerkezeteihez, egyszóval a teljes faházhoz lehetséges fa alapú hőszigetelést használni.
A befújt hőszigetelések kivitelezése
Míg a szokásos hőszigeteléseknél, különböző anyagokból készülő hőszigetelő táblákat, paplanokat használnak, addig a befújt hőszigeteléseknél, bálákba préselt és tömörített rostokat fújnak be egy speciális befújógép segítségével. Egyrészt így jóval kisebb helyet foglal el a tehergépjárművön a szállításnál, és nem szükséges a hőszigetelő anyagot kézzel felhordani a rendeltetési helyére, hanem azt a gép elvégzi.
Födémszigetelés
Míg a födémeknél a leggyakrabban választott befújási mód, az úgynevezett nyitott befújás. Ez esetben a befújógép először a tömörített szigetelőanyagot rostokra aprítja és egy akár 100 méter hosszúságú speciális, antisztatikus csövön keresztül a kívánt helyre juttatja be a szigetelést. Így tetszőleges vastagságban (10cm – 50cm között), teljesen rés és hézagmentes egybefüggő hőszigetelő réteget tudunk kialakítani. Az így kapott hőszigetelés alap esetben nem járható, nem pakolható, ez azonban egy egyszerű vázszerkezet megépítésével könnyen orvosolható
Falak, válaszfalak, tetőszerkezetek zárt befújással történő hőszigetelése
A másik fajta kivitelezési mód, az úgynevezett zárt befújás, amikor is egy zárt üreget töltünk ki a hőszigeteléssel. Például egy könnyűszerkezetes fal esetén, amikor is kívülről már rajta van a homlokzati hőszigetelés, belső oldalon pedig egy OSB tábla. Ilyen esetben egyszerűen egy befújási nyílást fúrunk, majd a csövet a nyíláson keresztül lenyomjuk az üreg aljáig és befújjuk a hőszigetelést, ami a kellő sűrűség elérése mellett teljesen roskadás és ülepedésmentes.
Tetősíkok esetében hasonlóan kell eljárni, annyi különbséggel, hogy ott a szarufák belső oldlalán egy befújásos hőszigetelésekhez jóváhagyott, erősített páraáteresztő membránt használunk pl. STEICOmulti Membra 5 – és a fólián keresztül töltjük fel a közöket. Itt is igaz,hogy ügyelni kell a kellő befújási sűrűség elérésére, hogy a szigetelés tartós és jól működő legyen.
Profi tipp: Akár 33%-os anyag megtakarítást érhetünk el zárt befújásnál farosttal történő befújásnál a cellulóz befújáshoz képest. Míg a cellulóznál a gyártók által megadott befújási sűrűség, zárt befújásnál 50-65kg/m3, addig a farostnál egységesen 40kg/m3. Ezzel jelentős költség és idő takarítható meg. Ez egy 100m2-es szerkezetnél 25cm-es vastagság mellett 375 kg -val kevesebb anyagmennyiséget jelent!
Lássuk az előnyöket!
Takarékos földünk véges erőforrásaival: a befújásos hőszigetelések gyakran újrahasznosított anyagból készülnek pl. STEICOfloc cellulóz szigetelés, vagy megújuló alapanyagokból, mint pl. kender, szalma, fa. Ezek által csökken az új erőforrások felhasználásának szükségessége. Ezzel csökkenthető az ökológiai lábnyomunk és földünk szűkös erőforrásainak túlzott kihasználása is.
Vágási hulladékmentes szigetelés. A befújt hőszigeteléseknél, nem keletkezik hulladék, csak annyi anyag kerül befújásra, amennyi ahhoz szükséges hogy az adott szerkezetet teljesen rés és hézagmentes kitöltse.
Hosszú élettartalom. A befújásos hőszigeteléseket már 4 évtizede használják, a legelső mintaházak, ahol folyamatosan mérik a szigetelőanyag állapotát és tulajdonságait immáron 16 éves, így kellő tapasztalat és jó példa áll rendelkezésre, hogy azt mondhassuk tartós, hosszú élettartalmú anyagokról beszélünk. További előnye ennek a technológiának, hogy a befújt hőszigetelés újrahasznosítható, vagy akár egy másik épületnél is felhasználható.
Tökéletesen alkalmazkodik a szerkezetekhez. Nagy előnye a befújt szigeteléseknek, hogy nem kell áthelyezni a nyílások helyét, vagy az ereszcsatornát, kizárásokat, mivel minden féle épülteszerkezethez és formához tökéletesen alkalmazkodik a befújt hőszigetelő anyag. Így még az egyébként nehezen elérhető, és munkaigényes komplikált részek is egyszerűen szigetelhetőek.
Profi tipp: a szakemberek számára, ma már rendelkezésre állnak úgynevezett EPD-ék (Environment Product Declaration) vagyis környezetvédelmi terméknyilatkozatok, melyek megmutatják az adott építőanyag teljes életciklusára nézve, hogy milyen környezetterhelést CO2 kibocsátást jelent. A farost befújt hőszigetelés EPD-éjét, illetve a befújt cellulóz hőszigetelés EPD-éjét itt érheted el.
Egészséges lakóklíma
A természetes anyagokból készülő befújt hőszigetelések nagyban hozzájárulhatnak az egészséges lakóklíma eléréséhez. Páraszabályozó tulajdonságuknak köszönhetően, csökkentik a penészedés kockázatát és nem párologtatnak ki olyan mesterséges vegyi anyagokat, melyek egészségügyi kockázatot jelentenek a lakók számára.
Összefoglalva tehát elmondható, hogy a befújásos hőszigetelések, fenntartható költséghatékony alternatívát jelentenek mind felújításnál, mind újépítésnél. A gépesített technológiának köszönhetően állandó, magas minőségben és évszaktól függetlenül történhet meg a kivitelezés. Fontos azonban a megfelelő kivitelező kiviálasztása. A nagyobb befújásos hőszigeteléseket gyártók, saját képzési rendszerben oktatják a kivitelezőket, hogy azok magas minőségben és szakszerűen végezzék el a befújást. A nem szakszerűen befújt hőszigetelés esetében előfordulhat hogy az anyag összeesik, ülepedik illetve nem tudja ellátni rendesen a funkcióját. Ezért minden esetben érdeklődj a képesítést igazoló oklevelek meglétéről a vállalkozóknál.
A következő videóban mind a farost hőszigetelés, mind a cellulóz befújásos hőszigetelést bemutatjuk.